Działalność gospodarcza w Hiszpanii – informacje dla obcokrajowców

0
137
views

Przedsiębiorcy z całego świata, decydują się na prowadzenie swojej działalności w Hiszpanii z wielu niezwykle kluczowych względów takich jak np. zrozumiałe procedury, niskie podatki czy niezwykle rozwinięta sytuacja gospodarcza kraju. Choć założenie działalności gospodarczej oraz jej prowadzenie w Hiszpanii, jest zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku zakładania firmy w Polsce, to wciąż wiąże się to z formalnościami, których trzeba dokonać w celu zostania właścicielem przedsiębiorstwa w Hiszpanii. Jeśli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób założyć działalność gospodarczą w Hiszpanii, przeczytaj poniższy artykuł, który dla Ciebie przygotowaliśmy!

 

Założenie działalności w Hiszpanii – jaką formę działalności wybrać?

Tak jak w Polsce, tak i w Hiszpanii, istnieje kilka form działalności gospodarczych, które mogą prowadzić zarówno obywatele kraju, jak i obcokrajowcy. Mowa tu oczywiście o formach takich jak jednoosobowa działalność gospodarcza (AUTONOMO) czy spółki np. założenie spółki w Hiszpanii w branży hotelarskiej. Warto jednak dokładnie poznać wszelkie wady i zalety poszczególnych form, przed podjęciem ostatecznej decyzji o założeniu wybranej przez nas działalności.

  • Jednoosobowa działalność gospodarcza – inaczej mówiąc ten rodzaj działalności nazywany jest samozatrudnieniem. Proces rejestracji jednoosobowej działalności, której właścicielem jest osoba nieposiadająca hiszpańskiego obywatelstwa, rozpoczyna się od uzyskania numeru identyfikacji obcokrajowca (w skrócie N.I.E.). Numer ten jest niezbędny w przypadku rejestracji działalności jednosobowej przez obcokrajowców, nie tylko w przypadku załatwiania spraw urzędowych, ale także umożliwia otwarcie rachunku w hiszpańskim banku, co jest niezbędne do założenia i prowadzenia firmy w Hiszpanii. Proces rejestracji jest stosunkowo prosty, choć wymaga on cierpliwości od przyszłych właścicieli firm. Dodatkowo, każdy obcokrajowiec, który chciałby przejść na samozatrudnienie, zobowiązany jest do zarejestrowania w urzędach, które umożliwią mu korzystanie z ubezpieczeń społecznych.
  • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – założenie spółki w Hiszpanii to zdecydowanie najczęściej wybierana forma działalności przez obcokrajowców. Największą zaletą związaną z założeniem spółki w Hiszpanii jest ochrona właściciela lub właścicieli przed odpowiedzialnością w przypadku bankructwa firmy. Jednak właściciele spółki zobowiązani są do pilnowania i wykonywania zobowiązań związanych z podatkami oraz księgowością. Tak jak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, tak i założenie spółki w Hiszpanii przez obcokrajowców, wymaga uzyskania numeru identyfikacji podatkowej, który jest kluczem do drzwi większości hiszpańskich urzędów oraz banków. Dodatkowo, w przypadku założenia spółki w Hiszpanii musimy uzyskać zgodę w postaci certyfikatu, który umożliwi nam wykorzystanie wybranej przez nas nazwy firmy w legalny sposób. Oczywiście, właściciele spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Hiszpanii, również mogą ubiegać się o ubezpieczenie społeczne.

Więcej informacji o tym jak założyć firmę w Hiszpanii: http://accountingservicesinspain.com