Skandynawia, siano i energooszczędność w hotelach

0
348
views

Co wspólnego mają Skandynawia, siano i energooszczędność? Nie, Skandynawowie nie palą sianem w swoich piecach, aby zaoszczędzić na energii. Nie, nie ocieplają domów sianem. I nie, nie śpią w sianie, żeby zaoszczędzić na ogrzewaniu. Są natomiast twórcami stylu architektonicznego, który odnosi się do pomieszczenia, w którym przechowywano siano. Styl ten charakteryzuje niebywała energooszczędność. Domy stodoły, bo o nich mowa pojawiają się jak grzyby po deszczu w całej Europie. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak wygląda taki budynek, to obejrzyj – projekt domu typu stodoła.

 

Skąd taki triumfalny pochód skandynawskiego domu – stodoły? Jest ku temu kilka niebagatelnych powodów.

  1. Prosta bryła domu, bez jakichkolwiek ozdobników, czy choćby balkonów powoduje, że budynek nie ma punktów, przez które uciekałoby ciepło. A co za tym idzie staje się on dużo bardziej energooszczędny. Ponadto taka bryła jest tańsza w budowie niż dom z licznymi ozdobnikami, których wykonanie dodatkowo kosztuje.
  2. Energooszczędności tego budynku polega również na projekcie wnętrza, nie ma w nim żadnych zbędnych przestrzeni czy pomieszczeń, które trzeba byłoby dodatkowo ogrzewać.
  3. Jasne wnętrza – w tego typu projektach najczęściej od południowej strony znaleźć można ogromne przeszklone okna, które wpuszczają do domu ogromnie dużo światła, a zimą pomagają dodatkowo ogrzać pomieszczenia dzięki energii słonecznej.
  4. Znaczenie ma nie tylko jasność wnętrz czy energooszczędność, ale także funkcjonalność. Są one projektowane w taki sposób, aby przebywanie w nich było przyjemne, a życie w takim domu wygodne.
  5. Wykorzystanie naturalnych materiałów w elewacji, takich jak drewno czy kamień powoduje, że domy są eleganckie i wspaniale komponują się na tle otaczającej ich przyrody. Ekologia domów tego typu przejawia się nie tylko w energooszczędności, ale także w wykorzystanych przy jej wnoszeniu materiałach.

 

Wszystkie te kwestie sprawiają, że domy stodoły cieszą się coraz większą popularnością.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here