Założenie spółki w Hiszpanii w branży hotelarskiej – o tym trzeba wiedzieć

0
229
views

Hiszpania jest śródziemnomorskim krajem o doskonałym klimacie, z pięknymi plażami i innymi cudami natury, a ponadto obfituje w wiele cennych zabytków. To wszystko sprawia, że kraj ten jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata. Dlatego wiele osób zastanawia się nad zainwestowaniem w założenie spółki w Hiszpanii w branży hotelarskiej.

Przedstawiamy najważniejsze kwestie, o których trzeba wiedzieć przy zakładaniu spółki w Hiszpanii w branży turystycznej – hotelarskiej, lecz nie tylko. Zapraszamy do lektury wszystkich tych, którzy chcą założyć w Hiszpanii działalność gospodarczą – spółkę.

Założenie spółki w Hiszpanii w branży hotelarskiej – obcokrajowców

Obcokrajowcy, w tym również Polscy mogą założyć w Hiszpanii działalność gospodarczą – np. w branży hotelarskiej. Co bardzo istotne, zakładając spółkę w tym pięknym śródziemnomorskim kraju, nawet jeżeli jest się obcokrajowcem, ma się identyczne uprawnienia jak w przypadku każdej innej spółki. Dokładnie tak samo rzecz ma się, jeżeli chodzi o różnego rodzaju pomoc publiczną – tutaj też odbywa się to na takich samych zasadach, jak w przypadku miejscowej spółki. Cały proces zakładania spółki w Hiszpanii trwa zazwyczaj od 4 do 5 tygodni. Stawka podatkowa w Hiszpanii wynosi 25%, a minimalny wymagany kapitał zakładowy to 3000 EUR.

Założenie spółki w Hiszpanii w branży hotelarskiej – jakie są rodzaje spółek?

Aby zdecydować się na założenie spółki w Hiszpanii np. w popularnej w tym kraju branży turystycznej – hotelarskiej, dostępnych jest kilka rodzajów spółek do wyboru:

  • Sociedad Limitada – SL – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością  – to najczęściej rejestrowana spółka i forma działalności gospodarczej w całej Hiszpanii, minimalny kapitał założycielski to 3006 EUR;
  • Sociedad Limitada Nueva Empresa – SLNE – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nowe przedsiębiorstwo – ta opcja na prowadzenie działalności gospodarczej powstała w 2003 roku,  tutaj kapitał zakładowy wynosi od 3012 EUR do 120202 EUR;
  • Sociedad Anónima – SA – spółka akcyjna – może ją założyć co najmniej 3 wspólników, którzy powinni wnieść co najmniej 25% kapitału minimalnego wynoszącego 60102 EUR;
  • Sociedad Comanditaria – SC – spółka komandytowa – komplementariusze ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność swym majątkiem i przynajmniej jeden komandytariusz, posiadający ograniczoną odpowiedzialność.

Założenie spółki w Hiszpanii w branży hotelarskiej jako oddział lub przedstawicielstwo

Wielu inwestorów w branży turystycznej – hotelarskiej, którzy prowadzą swoją działalność w innych krajach, zastanawia się nad otwarciem spółki jako oddziału lub przedstawicielstwa. W tym przepięknym śródziemnomorskim kraju istnieje również taka możliwość. W celu założenie oddziału lub przedstawicielstwa polskiej spółki na terenie Hiszpanii, trzeba zadbać o takie dokumenty jak: wpis do Rejestru Handlowego, a poza tym przedstawić przetłumaczone oraz zalegalizowane dokumenty, które potwierdzają istnienie polskiej spółki. Konieczne będą również aktualny statut, skład zarządu, oraz umowa o założeniu filii.