Żydowski Kraków – co trzeba zobaczyć?

0
242
views

Szukasz alternatywnego klucza do zwiedzania polskich miast? Jeszcze niedawno, bo zaledwie pół wieku temu, składała się na nie barwna mozaika narodowościowa i kulturowa. Dziś pozostały po niej już tylko ślady, jednak jakże atrakcyjne! Do jednych z najciekawszych z nich należą te związane z historią oraz kulturą Żydów polskich, jacy obecni byli w niemal każdym polskim mieście przed wojną. Oto nasza recepta jak urozmaicić zwiedzanie Krakowa, a także innych miejskich lokacji, oraz wzbogacić je o nowe kulturowe perspektywy. Zapraszamy do lektury wszystkich, którzy chcą od turystyki czegoś więcej!

Część historii

 

Żydowska społeczność od wieków związana była z Krakowem. Przez wiele stuleci ich obecność w mieście nie była sformalizowana, jednak za czasów króla Kazimierza stała się faktem prawnym. Żydom wydzielono część miasta (Dzisiejszy Kazimierz – od imienia rzeczonego króla) w jakiej mogli się osiedlić, a także prowadzić działalność. Ich funkcjonowanie w mieście znacząco wpłynęło na rozwój handlu, a tym samym miejskiej i państwowej gospodarki. Obecność żydowskiej społeczności unaoczniła się także w innych sferach życia, a przede w kulturze. Wielu żydowskich pisarzy oraz innych twórców, współtworzyło polską kulturę na przestrzeni dziejów. Żydzi pozostawili również głęboki ślad w architekturze naszych miast i jeśli ta przetrwała wojenną zawieruchę, to możemy podziwiać ją po dziś dzień, tak jak ma to miejsce w Krakowie, a przede wszystkim w jego żydowskiej części. Obecnie na rynku znajdziemy wiele firm turystycznych, które pomogą nam w zwiedzaniu Krakowa, również tego żydowskiego. (Przykładem może być tu krakow-zwiedzanie.pl). My jednak zapraszamy najpierw do krótkiej podróż razem z nami.

Zwiedzanie Krakowa szlakiem żydowskiej kultury

 

Żydowski Kraków to miejsce dość dobrze znane zarówno zagranicznym, jak i krajowym turystom. Nie znaczy to jednak, że nie może nas zaskoczyć. Naszą podróż rozpoczynamy zwykle na Kazimierzu, jaki siłą rzeczy stanowi centrum żydowskiego Krakowa. Jeśli wchodzimy od strony ulicy Starowiślnej to możemy pójść dalej ulicą Miodową, żeby zobaczyć na jej końcu świetnie zachowaną synagogę Tempel. Po drodze miniemy Centrum Społeczności Żydowskiej, jakie często organizuje interesujące wykłady oraz różnorakie wydarzenia na temat żydowskiego Krakowa, jak i w ogóle społeczności żydowskiej w Polsce.

 

Inną opcją jest skręcenie z ulicy Starowiślnej prosto na ulicę Szeroką, bardziej przypominającą plac, niż ulicę w klasycznym rozumieniu. Tutaj możemy odwiedzić jedną z klimatycznych knajpek, oferujących kuchnie całego świata. Skoro jednak wybraliśmy się na wycieczkę śladem żydowskiej kultury to musimy koniecznie spróbować charakterystycznych potraw z Bliskiego Wschodu. Oferujących je restauracji nie brakuje na Kazimierzu!

 

Na ulicy Szerokiej znajduje się również Stara Synagoga, która jest równocześnie muzeum kultury żydowskiej w Krakowie, jak i w całej Polsce. Niedaleko obok niej zaczyna się ulica Józefa, którą dojdziemy na magiczny Plac Nowy, o ile po drodze nie zatrzymamy się przy imponujących muralach, lub nie zajdziemy do jednego z licznych barów. Plan Nowy to centrum dzielnicy, gdzie na wiecznie otwartym bazarze kupimy wszystko, czego dusza zapragnie. W tym miejscu można poczuć klimat dawnego, handlowego Kazimierza.

 

Nie tylko synagogi

 

Historia Żydów krakowskich to jednak nie tylko restauracje oraz synagogi, ale przede wszystkim takie miejsca historii, jak Fabryka Schnidlera, czy Obóz Płaszów, do jakiego wywożono krakowskich Żydów. To także spacer śladem muru getta, jaki został wzniesiony w czasie II wojny światowej przez nazistów. Warto o tym pamiętać w czasie naszych wycieczek po żydowskim Krakowie. Tylko wtedy nasza podróż śladem dawnych sąsiadów będzie pełna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here